ȘATRA VESELĂ
Autor:Gheorghe
Apetroae (dlB, Sibiu).
***
Pe când erai copil,
de-o șchioapă
și-n joc timpu-ți
risipiai,
de-auzeai că trec
tiganii,
„la fântână”
alergai,
să vezi tribul lor
nomad,
pribegind în
caravane…!
***
În căruțe largi și
cu poclit,
trase de
cai-catâri-măgari,
căutând un paradis,
își cărau vesela
șatră:-
copii mulți,
țigănci voioase-,
diamantii-frumoși
țigani…!
***
Opreau la izvor, în
„Crâng”,
ridicau corturi pe
prund
și, să-și facă de
mâncare,
adunau lemnul din
șleau,
în foc mare-și
perpeleau
carnea
calului-mârțoagă…!
***
Era toamnă, iarnă,
vară,
neștiind de Christ
și Cruce,
gerul, vântul nu-i
oprea…
Invadau strada cea
mare
și în porți băteau,
strigând:
„Am alame de
vânzarrre….!”
***
Cu privirile
smaragde,
-baiadere cu ghioc-,
cu cozi lungi și
salbe-n șnur,
din buric,
săltându-și nurii,
taina să le-o
vinzi, magia,
te vrăjeau de mult
noroc…!
***
Dar, de când în
prăvălii
bricolau toate pe
raft,
paradisu-acelui
timp
pe vecie l-ai
pierdut…;
s-a strivit mitul
nomad:-
- nu mai trec
tigani prin sat…!
***
Cu căruțe-n
caravane,
din Tigan, în
pribegii,
Europa au
cuprins-o…!
Și-ai rămas cu
nostalgia
libertății
absolute…:
karma tribului
hindus…
Rigveda și
brahmanismul:
„Paradisul„
le este acum
Apusul_…!