poezii şi eseuri
vineri, 26 iunie 2026
miercuri, 24 iunie 2026
DESPRE CUPRINS z; autor: Gheorghe Apetroae dlB., Sibiu
DESPRE
CUPRINS z
Gheorghe Apetroae
dlB., Sibiu
***
Norul aluniu
de fluturi e mintea ta,
plutind o
fantoşă în ireal,tremolă,
atinsă de o
unică fluorescenţă nocturnă ...
Mereu în zbucium,
de sine e împinsă,
să îi admiri
câştigul frumuseţii târzii,
ca
unui Protagoras-mercenar de sofisme…
***
Chiar şi
sfârşitului, în clar, i-ai văzut
jocul pleoapei mari- negre pe
iris...
și, de-simţindu-i gândului,
umbrele
adânci, tot mai
încerci iubirile în iubirea
unui clar
Nevăzut... În el, ai simţit
pulsul crescut oricât
cu sângerie măsură…!
***
Eşti un Gorgias, fără
scrupule…!
De
Socrate hulit, adevărul înțelegi să-l porţi
fără
sine, numai de teama preţuirii…
Statornic în
vreri și de plăceri încă răpit,
pe traveea
puterii care te-a atins,
te plimbi,vestind halucinaţiile
lumii...!
***
Capul în crisotil
maculat ţi se desgheocă
numai de
necunoaşterea vieţii din urmă,
iar vindecarea de
convingeri rebele
ţi-e cu-vântul-zefir
şi... te înfricoşează
când, armonic adiind,
naşte din tine un sfânt…
Munca ta liberă, etern neplătită:
Da!
***
Cât despre
cuprins,Neînceputul și cuprinsul
în necuprins,
firi himerice, se însumă…!
marți, 23 iunie 2026
Se îmbracă-n îngeri, liliecii; autor: Gheorghe Apetroae dlB.; Sibiu
SE
ÎMBRACĂ-N ÎNGERI LILIECII
Autor: Gheorghe Apetroae dlB.,Sibiu
*
Spre-a re-nflori-n stibin și azi pe cerul firii tale,
aduse-s ploile din veri, în ropote-cuvintele de linişti-
pe zări, a-mpăduri cu ele văi, colinele crisale
și umbra fiecărei raze pure din jumătăți stelare…
*
Din duhul lor se hăruiesc iubiri în Parce- râuri
de flăcări Celestine:lilieci bătuți în roz-marin
cu lacrimi alabastre șiroind pe zări crisoberile,
o ploaie de miresme- în flori de liliac-destine...
*
Ieri candele sfințite, azi astre-n luminişuri clare,
din firea lor și-aprind icoana, în lilla liliecii…
Re-mbracă-n reînfloriri cu îngeri- serii duhuri-:
mistere în syringi cu duh și doruri minerale...
*
Și azi își plâng răceala firii, ca să înmiresmeze
pe râna bolții îngeri-lilieci, sălbăticind cyanic,
și-n ei și-n al tău vis, pe lunci cu filomele,
cu astrele în card-pologi cu umeziri la glezne!
*
Mai trec prin asfințiri cu ploile în ropot stele,
îmbălsămând petalele în sânge de fecioare,
cu clipe zarea șiroind-o, spre a spori lumina
amurgului înzăpezit cu lilieci, în straie isabele…!
sâmbătă, 20 iunie 2026
IRIȘII EI DIN ULTIMUL BAL; AUTOR: Gheorghe Apetroae dlB., Sibiu
IRIŞII EI DIN ULTIMUL BAL
Autor: Gheorghe Apetroae dlB.,Sibiu
***
Îi apăruse din slăvi în destin nechemată ispita
și, rezidind în El o ultimă dragoste,
îl cuprinse, ca pe un alt cer, cu multe neînţelesuri:
cum că în senectute irişii gândului Lui
petrec cu dorinţele de neînceput a începutului,
a-și regăsi în Ea un alt cer albastru!
***
Ea îi pregătea de sfârşit, un nou cântec:
răsfăţul faustic al nopţii valpurgice…!
Simţul i-l testa, tot Ea, dezvelindu-şi,
câte puțin, câte una, formele și, în marş nupţial,
în oglinda cerului nou, de cristal îi arăta Lui
chipul angelic, buzele-i în surâs ireal!
***
El o privea magul iubitor de început:
al mării val crisal însângerat în ultimul bal…!
Ea, cântându-și partitura, pentru El la pian,
îi desprinse uşor sufletul de trup,în armonii bacante
şi i-l plimba gând înhăruit cu vreri prin salonul oval-
zarea-i ultimă siderală în simfonii de Haydn-...
***
În locul crucii, ispita îi încrucișa cuvintele
cu fulgerări crisoberile i le însângera în jasp!
El, de pe hău, se grăbea a-i culege ei astrele
alb-roze,anemone și maci îmbălsămați în fulgere,
cu scânteieri cinabre și irişii-în ametist,
buchete de vise din selenicul clar…
***
Cristale albastre se spâmzurau prinse în cearcăne-
peisaje andaluze pe irișii obosiți, ce revărsau
razele regăsirii ispitei în alt cer albastru...!
Ascultau împreună “Aida, nocturn Marşul triumfal”.
El, în iambi îngâna cântecul de leagăn și-i fura amintiri:
iubirea și sângele irișilor gândului din ultimul bal...!
vineri, 19 iunie 2026
SĂ VIII,IUBITA MEA DIN ANDROMEDA, AUTOR GHEORGHE APETROAE dlB.,Sibiu
SĂ VII, IUBITA MEA DIN ANDROMEDA
Autor: Gheorghe Apetroae dlB.,Sibiu
*
Să vii, eu, cu cerneala sidefie a iubirii sferei tale
din călimara vieții mele,am ținut iarăși să-ți scriu
pe jumătatea inimii pe care-am despicat-o stea,
să-mi cazi în gândul sângelui cu har celest, să-mi vii…!
*
Iar dacă vii, îți voi purta pe braț cu drag din nou ființa
pe sub castanii pregătiți să-și ningă frunzele-
covoare ruginii-, pe drumul vieții tale-n serile târzii,
cu duh înmugurit din harul primei noastre întâlniri…!
*
Și dacă vii, de-ajungi, din clusteru-nroit de stele,
Veneră, nibul îți desprind- fiorii calzi ai razelor iubirii-,
în ei să îți ascult glasul divin, să te revăd frumoasă
pe-aleea rozelor de-atunci rămase înflorite-n tine…!
*
Să vii să îți înviu iubirea cu fin balsam de trandafiri,
Tu, să-mi învălui sufletul cu vindecări, te-aștept să vii
să te îmbrac cu calde sfinte amintiri, în careîncă cred,
să îmi oferi trăirile-n surâsul tău,al primei întâlniri…!
*
Să vii cu gândul tău stelar, pe care l-am zidit atunci,
să mi-l întorci săgeți cu zbor- lumina ta fierbinte-,
pe valul razelor, din Andromeda, alfa-stea să-mi vii,
să îmi reverși topazul flăcării iubirii tale-ntre cuvinte...!
miercuri, 17 iunie 2026
LUMEA MIRABILIS ; autor: Gheorghe Apetroae dlB.,Sibiu
LUMEA MIRABILIS - SUBIACENȚE- TIMP ÎN IMAGINI
Autor: Gheorghe Apetroae dlB.,Sibiu
*
Primordiului vieţii
i-ai tot oferit cruzimile trecerii…
pe când, în verile toride
din ”ele”, în psalmice furtuni,
după ploile repezi, de iulie,
coborai la rugă plânsă pădurea,
acasă, în memorie,
albastră, stropită de lumină…,
pe imnul brazilor flagelați
supusă, în sine-i golită
de zbuciumul norilor alunii
și alanii, de nesfârșitele neguri…
*
În zăvoaiele căptușite cu sălcii,
mălini- liliechii și cireși,
fulgerele- cobre, încolăciți
și revărsați în corăbii de jasp
pe fruntea cerului xilin,
brăzdau în trăznet bolta-n adânc
și se ascundeau ucigași
printre frunzele înrourate
și crude, sub pleoapele sidefii
ale luncii înflorită cu gențiene,
bătută în seri cu stele rebele...
*
În ruperea norilor, puhoaie stihii
pe umerii lor salmaștri purtau-
spălați de șuvoaie-, buştenii lungi
și unşi cu myrrth și smirn,
amirosind a răşini,
pe greabănul undelor repezi,
în freamătul văii în blesteme…;
- pe când volburi în solare oglinzi
memorau geometrii sinistre stihii-
ecoul pădurii albastre în vreme-…
*
Pe crestele stâncilor admirai
vulcanicul-cuget al nisipului marin
și freamătul străzii Susenii Moișii,
plopii piramidali ai copilăriei,
albind crezul crescut în mâhniri,
pe poarta memoriei, în trecere …
De atunci, aici încă mai revii
să poți să alungi din amiezi,
furtunile caniculei verii…,
în carnaval cu lazurul cerului…
*
Din geana răsăritului, să desprinzi,
habotnic, clipele-timp de lumină-,
ferestre spre absolut să deschizi…,
revii să alergi și să păstorești
memoria-n poemele-rădăcini
din marchiza paternă…,sirenic,
pe grui, să păstorești cerul…
Să cânți aici, imnele serilor
de Siena,lungi și să aduni
de sub pleoapele nopților,
în pologi mari, stelele…!
Moișa-Suseni, 8 iulie 1966
marți, 16 iunie 2026
EL, EMINESCU; autor: Gheorghe Apetroae dlB, Sibiu
EL, EMINESCU
Gheorghe Apetroae dlB, Sibiu
*
Când pe harfele de unde
stele cad şi-n văl s-aprind
orgi selenice pe lucii-,
în lumini cu dor în nimb-,
*
fruntea- boltă peste veacuri
EL și-o înclină visător
să-şi revadă-n codri lacul,
strălucirea în izvor...
*
… pe azure văi de cuget,
cu „Lira” din cer coboară,
El, Luceafăr al iubirii,
printre nuferi să răsară…
*
Cu Luna se plimbă-n trestii,
iar din cornul ei de-argint
îşi desfată nemurirea,
dă tăcerii dor și gând…
*
Teii, încărcaţi de floare,
ning miresme de amor,
El... luceşte-n rostul lumii
spre trecut şi viitor...
*
Din grădini cu flori de aur,
îi culege Lunii crinii,
...El - ecoul între clipe… -
să-i păstreze-n Templul Firii
candelabre de rubin...
*
- arc de cer e El,- lumina
celei mai pure lumini...-!
Gheorghe Apetroae dlB, Sibiu
”Depășirea trecerii”, Editura FIATLUX , București, 2000;
Revista „Foaia Poporului” - ASTRA, nr. 6, 1993
ÎN GLASUL PUTNEI SĂ VENIȚI, AȘA VĂ-NDEAMNĂ EMINESCU Autor: Gheorghe Apetroae dlB,Sibiu